Andrzej Ptak

Andrzej Jacek Ptak ur. 28 maj 1966r. w Strzegomiu.

Od 34 lat pracuje z osobami bezdomnymi w ramach Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Będąc uczniem liceum, zafascynowany postacią ks. Jerzego Adama Marszałkowicza /założyciela pierwszego w Polsce schroniska dla bezdomnych/ postanawia zamieszkać z osobami bezdomnymi i przez siedem lat, jako wolontariusz z nimi pracuje. W wieku dwudziestu lat organizuje, a następnie kieruje schroniskiem im. św. Brata Alberta w Szczodrem dla ponad 200 osób bezdomnych. W 2014 wspólnie ze środowiskiem medycznym, m.in.: prof. Eugeniuszem Baranem, prof. Wojciechem Witkiewiczem, dr hab. Januszem Gnusem, dr Stanisławem Ferencem, lek. psych. Tytusem Gałką oraz ks. dr Aleksandrem Radeckim, zakłada Fundację Homo Sacer.

Od kilku lat opracowuje i koordynuje projekty, których celem jest wypracowanie w regionie innowacyjnych metod wsparcia osób wykluczonych znajdujących się w sytuacji „ulicznej bezdomności”.

Doświadczenia w pracy ulicznej prowadzą do autorskiego eksperymentu społecznego pn.: „ MiserArt – strefy kreatywnej w labiryncie wykluczenia opartego na ekonomii społecznej, gdzie osoby bezdomne są współtwórcami i współudziałowcami przedsiębiorstwa o charakterze kulturotwórczym. Koncepcja MiserArt opiera się na idei połączenie granicznych światów – sztuki z bezdomnością, tak aby odwrócić continuum wykluczenia w continuum kreatywnego post-rozwoju.

Zachęcamy do obejrzenia reportażu w tv poświęconego MiserArt

jak również do zapoznania się z ulotką MiserArt

thumbnail of ulotka_miserart (1)